חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
גמילה מחיתולים - סיפור חברתי

פרידה מחיתולים - סיפור חברתי לליווי התהליך

כלי מעולם הטיפול לליווי תהליך פרידה מחיתולים

בתור אמא שהיא גם קלינאית תקשורת ומדריכת הורים, הרבה פעמים אני משלבת כלים מקצועיים בהורות שלי. סיפור חברתי הוא ללא ספק כלי טיפולי שאימצתי גם כאמא.  עם השנים הבנתי שהסיפור החברתי לא רק מאפשר לילד להתכונן, להכיר ולשיים את התחושות והרגשות שלו, אלא גם להבין מה מצופה ממנו ע"י הסביבה ולהכיר דרכי התמודדות עם הסיטואציה החדשה או המשתנה.

סיפור חברתי – מי צריך להשתמש?

את הסיפור החברתי הכרתי כשעבדתי בגן תקשורת. השתמשנו בכלי הזה בכדי לתווך תהליכים של שינויים, מעברים ופרידות.

בתור אמא, שהיא גם קלינאית תקשורת ומדריכת הורים, אני אוהבת לשלב כלים מקצועיים בהורות שלי. סיפור חברתי הוא ללא ספק כלי מקצועי שאימצתי אל ההורות שלי. 

מה זה סיפור חברתי? 

סיפור חברתי הינו טכניקה טיפולית אשר פותחה ע"י ד"ר קרול גריי. הוא נועד לספק לילד מידע אודות מצב חברתי ולסייע לילד להבין אותו, להתכונן אליו ולהתמודד איתו הן מבחינה רגשית והן מבחינה התנהגותית.

לאילו ילדים יתאים סיפור חברתי?

שימוש בסיפור חברתי יכול לעזור לכל ילד וילדה, כל שצריך הוא להתאים את התוכן והמלל ליכולות השפה, יכולות הקשב, הפניות הרגשית ולרמת המוסחות שלו.

סיפור חברתי – איך הוא מסייע בתיווך?

עם השנים הבנתי שהסיפור החברתי לא רק מאפשר לילד להתכונן, להכיר ולשיים את התחושות והרגשות שלו, אלא גם להבין מה מצופה ממנו ע"י הסביבה ולהכיר דרכי התמודדות עם הסיטואציה החדשה או המשתנה.

הקסם בסיפור חברתי הוא שהוא תפור למידותיו של הילד או הילדה, משלב תמונות אמיתיות ומוחשיות שפה מוכרת ודוגמאות מתאימות לעולם התוכן שלו.

מתי נכון לשלב סיפור חברתי?

בכל תהליך של שינוי, חידוש או מעבר, לדוגמה: מעבר דירה, מעבר למסגרת חדשה, פרידה מחיתולים או ממוצץ, הכנה להולדת אח חדש ואפילו טיסה לחו"ל של ההורים. חשוב לציין שלא די בהכנת סיפור חברתי וזהו כדי ללוות תקופות מאתגרות של שינויים. כלומר, השימוש בסיפור חברתי ייעשה כתוספת לליווי רגשי והטרמה מתאימה לרמת התפקוד, ההבנה והקושי של הילדים אל מול הסיטואציה. 

סיפור חברתי בנושא פרידה מחיתולים להורדה:

לקבלת מייל ובו דוגמה של סיפור חברתי לליווי תהליך פרידה מחיתולים הרשמו כאן:

לקבלת סיפור חברתי למייל

בנושא פרידה מחיתולים

הרשמו כאן

שם מלא
כתובת אימייל

רוצה לקבל ידע וכלים למייל?

דילוג לתוכן