Search
Close this search box.
הכנה לגן עירייה

גן עירייה - איך להתכונן לגן חדש?

איך תדאגו שהילדים שלכם יגיעו מוכנים לגן החדש?

פרק שלם וחדש בפודקאסט בנושא הכנה לגן עירייה חדש וגם הרצאה מלאה- מדריך להורים לקראת עלייה לגן עירייה כאן באתר בעמוד ההרצאות המוקלטות!

איך להתכונן לגן עירייה?

גן עירייה. או בשמו השני – הג'ונגל. כל התנאים משתנים- יחסי הכוחות משתנים, מעבר ממסגרת פרטית לחינוך הציבורי, באופן טבעי, יש לנו ההורים, הרבה פחות מעורבות ובכל זאת- היום נענה יחד על השאלה, איך אפשר להתכונן בצורה הטובה ביותר לגן ערייה.

הילדה שלי עולה לגן עירייה – איך מתכוננים?

הרבה הורים מרגישים קצת אבודים במעבר הזה, את השיבוץ הם מקבלים מהעירייה, ללא כל השפעה על בחירת הגן או הגננת,
וכל שנותר הוא לשאול הורים אחרים, לרחרח, ולקוות לטוב.  אז בואו ננסה להוסיף מעט ודאות איפה שמרגיש שאין לנו שום שליטה. בואו נתבונן בהכנה לגן עירייה דרך חמש זוויות:

הכנה חברתית לקראת גן עירייה

כניסה לגן חדש טומנת בחובה אתגר משמעותי: גן חדש = מערכות יחסים חדשות כפול מספר הילדים והצוות והצהרון… אמאלה!
במקביל, תהליך ההסתגלות יהיה מהיר יותר, והילדים שלנו יצטרכו למצוא את דרכם לעיניה האוהבות אך העמוסות של הגננת. 

זה המון בשביל ילדים כה קטנים שעדיין זקוקים למבוגר מוכר כדי להפשיר ולהרגיש בנוח. 

עלייה לגן עירייה עם חברים מוכרים

יכול להיות שיש ילדים שעולים עם קבוצה מכובדת של חברים מוכרים מהגן הקודם, זה נחמד, מה שנקרא nice to have,  אבל זה ממש לא מספיק לצורך הסתגלות. 
ילדים זקוקים למבוגר מווסת ופנוי להשען עליו. 
ברגעים של חוסר ודאות, ילדים בעצם משאילים מאיתנו יכולות ויסות והתארגנות במרחב חדש, ובנוכחות של מבוגר מוכר שמשרה בטחון – הם נפתחים ומרגישים נינוחים יותר. רק מהמקום הנינוח, הרגוע והמווסת הזה- הם בעצם מסוגלים להיות באקספלורציה.
רק אז, כשהם סומכים על המבוגר שאיתם, הם יכולים להיות קשובים, לקלוט מידע חדש, להיענות להוראות ואפילו להנות!
לכן, גם אם יש איתם קבוצת חברים מוכרת, כולם בעצם יהיו מחוץ לאזור הנוחות שלהם, כולם יחפשו מבוגר להישען עליו, ולא יוכלו לספק גורם מווסת זה לזו. הם עוד צעירים מדי. 

הסתגלות לגן חדש לוקחת זמן

קודם כל נזכיר לעצמינו שזה לוקח זמן. בניית אמון לוקחת זמן, הסתגלות למרחב, לצוות, לריח, לאווירה – לוקחת זמן. אי אפשר לזרז את תחושת המוכנות, הבטחון והעצמאות. חשוב לתת לילדים תחושה שזה בסדר ונורמאלי שלוקח להם זמן להרגיש בנוח בגן החדש. 

מערכת יחסים עם הגננת 

מערכת היחסים החשובה ביותר שהילדים זקוקים לה בשלב הראשון היא מערכת היחסים עם הגננת. למרות שאנחנו עדיין לא מכירים אותה, יש כמה דרכים להתחיל להתיידד עוד לפני שהשנה מתחילה:

 1. תחיל להגיד את שמה ולדבר עליה בסביבה הבייתית- לפעמים לגננות יש שמות ממש חדשית שהילדים לא מכירים, שלומית, הודיה, כרמית (אני סתם ממציאה שמות)  – אבל הרעיון הוא ששם חדש זה משהו שצריך להגיד הרבה פעמים עד שהוא נתפס. חשוב שהם יתחילו "לגלגל את השם על הלשון" ולהתרגל אליו. לצורך הדוגמה – לגננת שלנו קוראים טובה (אתם יודעים, מחשבה בוראת מציאות! wishful thinking). המטרה שלנו היא לייצר מין גשר דמיוני בין טובה הגננת החדשה לבין נושאים מוכרים מגן הילדים שאנחנו יודעים שודאי יופיעו גם בגן החדש.
 2. דמיון מודרך על טובה הגננת – אפשר לספר סיפור לפני השינה על טובה הגננת. לספר שטובה מאוד אוהבת שירים חדשים. לספר שטובה מאוד אוהבת לחגוג ימי הולדת, טובה גם ממש אוהבת לקרוא ספרים. אפשר גם לשחק משחקי ניחשים- מה לדעתך טובה אוהבת ללבוש? את חושבת שלטובה יש כלב בבית? אפשר לשאול אותה! כשהרעיון המרכזי הוא – להנכיח את טובה ולהתחיל להרגיש איתה בנוח עוד לפני שפגשנו אותה.

איך לגדל ילד חברותי?

כמו שאמרתי- אני חושבת שכשמדברים על גן חדש- ההכנה החשובה ביותר היא מול הגננת, אבל יש כמובן גם את בני הגיל. זה הזמן להאזין לפרק מספר 3 בפודקאסט – איך לגדל ילד חברותי.

איך להעלות את הבטחון של הילדה שלי?

בחלק הזה נדבר על הכנה לגן עירייה מתוך מקום של מוכרות.
נרצה לספק לילדים שלנו כמה שיותר ודאות במרחב של חוסר מוכרות. אני מציעה כאן לטייל בדרך לגן, להכיר את הדרך ברגל או באוטו, להכיר את סביבת הגן- אם זה אשכול גנים אפשר ממש לטייל פנימה או סביבו.
לא צריך הרבה פעמים – מספיק פעם או פעמיים בסמוך לימי הגן הראשונים כדי לתת חוויה של בטחון בימים הבאים. ההכנה והמוכרות יכולים להיות לא רק עם "הלוקיישן". למה הכוונה?

 • התיידדות עם התיק של הגן- להכיר את התיק של הגן (לפעמים מחליפים תיק).
 • היכרות עם קופסת האוכל של הגן – אולי להתנסות באוכל שנכין לגן החדש.
 • אולי להחליט על שיר בוקר ששומעים בדרך לגן

הדרכת הורים בנושא הסתגלות לגן חדש

חשוב לי להגיד שלא משנה כמה ננסה, הכל יהיה חדש. מדובר באמת באיזשהו נסיון להכניס מוכרות – אני לא רוצה שחלילה תרגישו תסכול מהנסיונות האלה. אני מדגימה כאן דברים קטנים- בעיקר בשביל ההרגשה. ואם כבר מדברים על הרגשה, בהדרכות ההורים שלי, אני מאוד אוהבת להדריך את ההורים לדבר על הדברים as is. כלומר- זה מאוד מומלץ ורצוי להגיד משפטים בסגנון: 

 • "כשנלך לגן החדש, הכל יהיה חדש- אבל את קופסת האוכל שלך את מכירה ממש טוב!"
 • "בגן של טובה- אנחנו נכיר את טובה לאט לאט, אבל איזה מזל שכבר שיחקנו בכאילו שטובה הגננת כבר הרבה פעמים כי המשחק עוזר לנו להתרגל אליה". 

שפה ותקשורת בגן עירייה

בסעיף הזה אני אתייחס גם למובנות הדיבור וגם לאוצר המילים. 

 • מובנות דיבור: כמו שאנחנו רוצים להכיר את הצוות והילדים – ככה גם הם רוצים להכיר אותנו. אחת הדרכים להכיר ולהיפתח היא כמובן דרך דיבור, שפה ושיח. חישבו טוב עם עצמכם האם הילד שלכם מספיק ברור לאנשים חדשים, האם יודע לבטא את עצמו, את מחשבותיו, את צרכיו. האם הדיבור שלו מובן גם למי שעדיין לא מכיר אותו.
  באופן כללי- אחרי גיל 3- מובנות הדיבור של הילדים (כלומר, היכולת להבין אותם) – אמורה להיות גבוהה ולאפשר להם לדבר בבטחון ולאחר להבין ללא מאמץ.
  אני כמובן לא מדברת על ביישנות שמאוד אופיינית במפגשים חדשים – אלא על היכולת הכללית להתבטא. אם אתם לא בטוחים לגבי השפה- זה לגמרי הזמן לפנות לאבחון קלינאית תקשורת.
 • אוצר מילים-
  גן חדש = שפה חדשה.
  כל מה שהכרנו מקודם לגבי צורת הדיבור במפגשים, אוצר המילים שחזר והיה מוכר- כל אלה יתחלפו כי בעצם הצוות מתחלף. כל גננת מביאה את הסגנון שלה, המבטא שלה, קצב הדיבור שלה ואוצר המילים שלה. ככל שלילדים שלנו יהיה אוצר מילים רחב ועשיר יותר, הם יוכלו להבין טוב יותר את המתרחש סביבם, את ההנחיות וכך גם להסביר את עצמם טוב יותר. 

אני ממש ממליצה לקחת את תקופת הקיץ ולתת לילדים שלנו חיזוק של שפה. לפעמים, ילדים עם אוצר מילים דל בכלל לא צריכים להגיע לקליניקה, מספיק להם שההורים יהיו מכווננים יותר, יקחו כמה מפגשי הדרכה ויעניקו לילדים סביבה שפתית עשירה ומקדמת יותר. להעשרת אוצר המילים בקטגוריית מילות התיאור קבלו עכשיו בחינם את סרגל הקסמים לתיאור מילים. 

התפתחות מוטורית בגן עירייה

הכנה מוטורית – נכון, אני לא פיזיותרפיסטית ולא מרפאה בעיסוק אבל! אי אפשר לנתק את תחום ההכנה לגן החדש מהמסוגלות המוטורית של הילדים. כשאנחנו מדברים על מוטוריקה נתייחס גם למוטוריקה עדינה וגם למוטוריקה גסה.

אבל קודם כל – סיפור. יש לי סיפור שנחרט לי בזכרון על מטופל שהגיע אלי אחרי היום הראשון בגן עירייה וכששאלתי אותו איך היה הוא אמר " לא כיף כי אני לא יודע לתפוס כדור". הוא הסביר שהם שחקו משחק היכרות עם כדור בקבוצות קטנות ובחוויה שלו – הוא ממש נכשל כי לא הצליח כמה פעמים לתפוס את הכדור. 

 • מוטוריקה גסה- פעילות מהסוג של מסירות עם כדור, קליעה לסל או למטרה, בעיטה לשער, טיפוס, קפיצות, ריצה ועוד- כל אלה יכולים ממש להשפיע על תחושת המסוגלות של הילדים ולאפשר להם להרגיש טוב יותר או פחות בסביבה החדשה. 
 • מוטוריקה עדינה– אפשר לשלב פעילויות של מוטוריקה עדינה בסביבה ממוזגת. להתנסות בגזירה, הדבקה, ציור, צביעה, רישום…. וגם פאזלים, השחלה, בנייה, והרכבה. כל אלה יכולים לבוא לידי ביטוי ממש בימים הראשונים בגן עירייה ויש לכם את האפשרות לחזק את הילדים בבית במזגן 🙂

אז אני אסכם את הסעיף הזה בכך שימי הקיץ יכולים להיות הימרחות מול הטלויזיה ימים שלמים אבל אפשר גם אחרת! הקיץ והחופש הגדול יכולים להיות מקפצה מוטורית- גם מוטוריקה עדינה וגם מוטוריקה גסה. 

התפתחות משחק ומשחקיות בגן עירייה

עולם משחקי הדמיון ומשחקי החוקים תופס מקום של כבוד במעבר לגן חדש. ילדים בעלי דמיון מפותח יותר ויכולת משחקית גבוהה יותר ירגישו בנוח מהר יותר בסביבה החדשה. מה שכיף בנקודה הזו הוא ששריר המשחקיות מתפתח מהר מאוד כשמשקיעים בו וכל מה שצריך לעשות הוא – לשחק! ימי הקיץ הם ממש הזמן להוציא מהארון משחקי קופסא ולהתחיל להנות מהם. 

להוציא את הדמויות ולהשתמש ביכולת הנרטיביות שלנו כדי להמציא יחד תסריט משחקי! אם המושגים האלה חדשים לכם- אני ממש מציעה להנות מחוברת ההדרכה שלי בנושא משחקי דמיון לפי גיל– היא לגמרי בחינם! 

בנוסף אני אמליץ לחזור לפרק מספר 1 בפודקאסט- למה חשוב לשחק עם ילדים? כדי לקבל עוד רעיונות למשחקים ולהעלות את החשק לשחק יחד 🙂

לסיכום,

דברנו על הכנה לגן עירייה מזוויות הסתכלות חדשות ושונות: מערכת היחסים עם הגננת, מוכרות, הכנה שפתית ותקשורתית, הכנה של מוטוריקה גסה ועדינה והכנה שקשורה בהתפתחות המשחק. תזכרו שהתקופה הראשונה תהיה מאתגרת אבל אין מה להאיץ בתהליך ההסתגלות, נדרגשת סבלנות – כמו שאמרנו- זה לוקח זמן. טבעי וטוב שככה. 

ועכשיו-

אחרי שקראתם את כל הרעיונות שהפרק הזה מציע, אתם בטח רוצים לקחת את זה לפרקטיקה- עם עוד דוגמאות!

ההרצאה המלאה "הכנה לגן עירייה" זמינה לצפייה ישירה ממש כאן

רוצה לקבל ידע וכלים למייל?

דילוג לתוכן