חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
קלינאית תקשורת לקשיי שיום ושליפה

קשיי שיום ושליפה אצל ילדים

כל מה שצריך לדעת על קשיי שיום ושליפה אצל ילדים

בתור קלינאית תקשורת אני פוגשת בקליניקה הרבה ילדים שמגיעים עם קושי משמעותי בשיום ובשליפה. בפוסט הזה סקרתי את התופעה, הצגתי את ההשפעות וההשלכות שלה על התפקוד היום-יומי של הילד והשתדלתי לתת לכם הצצה לטיפול בקשיי שיום ושליפה.

קשיי שליפה ושיום אצל ילדים

קשיי שיום ושליפה אצל ילדים מוכרים לנו ממצב בו אנו רוצים להגיד מילה מוכרת אך לא מצליחים לשלוף אותה.
ברור לנו שאנו מכירים את המילה, אבל "אין לנו גישה אליה" באותו רגע.
חומרת הקושי בשליפה או בשיום נמדדת בין היתר לפי התדירות בה מופיעה ואופי הטעויות וחיפוש המילים שמציגים הילדים.

אם יש חשד לקשיי שליפה, חשוב לפנות להערכה וטיפול אצל קלינאי תקשורת.
בטיפול, נאבחן את מקור הקושי, ונתאים לילד ולמשפחה את תוכנית ההתערבות הטובה ביותר.

קשיי שליפה אצל ילדים – איך זה מרגיש?

ילדים שמתמודדים עם קשיי שליפה ושיום חווים תסכול רב. בשלבי רכישת השפה, גם ככה לא קל להם לארגן את המסר, לתכנן את הדברים ולהתאים את אוצר המילים היעיל והנכון, דמיינו שעד שעשו את כל זה, ברגע האמת, הם "נתקעים" עם רעיון מאוד בהיר בראשם אך לא מצליחים להוציא אותו ולהביע אותו באופן מילולי.

איך הייתם מרגישים אם בכל פעם שאתם באים לספר סיפור או לשתף בחוויה,  המילים היו נעלמות לכם ולא הייתם מצליחים לסיים משפט ולהביע רעיון כמו שתכננתם? מה הייתם עושים?

גם לילדים העקשנים והמילוליים ביותר קשה מאוד להתמיד לאורך זמן ולהתנהל בשדה בו המילים שלהם לא נגישות להם והרבה פעמים הם פשוט מאוד מתייאשים ומוותרים.

כשהתופעה הזו של קושי בשליפה מתמשכת ותדירה, היא עלולה לעורר תסכול רב בקרב הילדים, תחושת חוסר בטחון מילולי, כישלון וערך עצמי נמוך. 

ילדים שמתמודדים עם קשיי שליפה ושיום לעיתים מתמודדים עם אתגרים סביב מיומנויות למידה ובפן החברתי. קושי לענות על שאלה פתוחה בשיעור כי מילת המטרה לא "נשלפת" להם בזמן אמת. קושי להביע את עצמו מול חבריו בני גילו ולייצג את עמדותיו בבטחון. ילדים אלה לרוב יעדיפו "לוותר" אם חטפו להם את המשחק ויתקשו לנהל משא ומתן (אני שחקתי בזה קודם! או בוא נשחק תור-תור). 

האם לילד שלי יש קשיי שליפה?

הורים רבים שואלים את עצמך האם לילד שלהם יש קשיי שליפה. יש מספר התנהגויות שמאפיינות ילדים עם קשיי שליפה:

הימנעות: כשנשאל את הילד שאלה והוא יענה "לא יודע", "לא זוכר", כלמעשה ברור לנו שהוא מכיר ויודע את התשובה לשאלה. לדוגמה- איפה היינו היום?  הילד יגיד שאינו יודע את התשובה למרות שמדובר בחבר שלו מהגן (אצל רועי).

הססנות: מאפיין נוסף של קושי בשליפה הוא תגובה איטית ומהוססת- לדוגמה נשאל אותו – מה אתה אוכל? והוא יגיב באיטיות והשתהות: "אממ… (עצירה ארוכה וחיפוש)… פסטה?"

עצירות בדיבור: עוד מאפיין של קשיי שליפה עשוי להראות כמו הפסקות ארוכות במהלך הדיבור. לדוגמה- "אני רוצה……. קוטג".

מילות פקק: ילדים עם קשיי שליפה ושיום יציגו שימוש רב במילים חסרות תוכן (אה…, אמ…) וכן, שימוש במילים כלליות (משהו, זה, את-זה). לדוגמה: "שמתי את זה על הזה"

דיבור עקיף: ילדים עם קשיי שליפה ושיום עשויים להציג שימוש בשפה בצורה לא יעילה. דיבור מסביב לנושא, הרחבת התפל על חשבון העיקר ושימוש במלל רב כדי להביע מילה מסוימת. לדוגמה- אני רוצה לקחת היום לגן את הדבר הזה ששמים למעלה בגשם (מטריה). 

החלפות: נסיונות של ילדים להמשיך את שטף הדיבור בנוכחות של קשיי שליפה עשויים להוליד טעויות מסוג החלפות, לדוגמה "אמא תני לי את המיטה" (במקום להגיד כרית). 

שימוש בשפת גוף: לעיתים ילדים ינסו לפצות על קשיי השליפה על ידי שימוש בג'סטות (מחוות גוף). לדוגמה, במקום להגיד "מסוק" הם יסמנו עם האצבע את תנועת הפרופלור המסתובב.

הערכה וטיפול קשיי שליפה אצל קלינאית תקשורת

אם לילד שלכם אוצר מילים רב, אך מתקשה להביע את עצמו בדיבור הספונטני, יתכן והוא מתמודד עם קשיי שיום ושליפה. קשיי שיום ושליפה לא בהכרח מעידים על אוצר מילים דל, בעיות זיכרון או יכולות קוגניציה נמוכות ולכן הרבה פעמים ילדים כאלה "מתפספסים" ונופלים בין הכיסאות.

יש חשיבות רב למודעות של ההורים, צוות החינוך והטיפול לצורך איתור מוקדם, אבחון מוקדם וטיפול מוקדם. קלינאית תקשורת היא הסמכות המקצועית להערכה וטיפול במקרה של קשיי שיום ושליפה.

איך מטפלים בקשיי שיום ושליפה אצל ילדים?

רוב תוכניות הטיפול וההתערבות במקרים של קשיי שיום ושליפה יתמקדו בחיזוק תחומי הסמנטיקה והפונולגיה של הילד. הטיפול יכלול גם אסטרטגיות לאחסון יעיל של מילים חדשות, וסיוע למטופל ללמוד ולהשתמש באסטרטגיות פיצוי לקשיי השליפה. כלומר- מה לעשות כשאני נתקע?

איך לשפר מיומנויות שיום ושליפה אצל הילדים שלי?

אחת הדרכים לחזק את מיומנות השיום והשליפה של הילדים היא לחזק קשרים סמנטיים (מילוליים) של משמעות וחוויה אצל הילד וידע פונולוגי (צלילי). מיומנויות אלה ניתן לעשות בדרכים הבאות:

זיהוי ושיום משפחות מילים: לדוגמה אריה שייך למשפחת החיות

תיאור אופן השימוש והתכלית של המילה: לדוגמה סכין זה משהו שחותכים איתו את האוכל.

תיאור מאפיינים חיצוניים בולטים: לדוגמה: תפוז הוא פרי כתום ועגול. (אני מזכירה שבאתר שלי תוכלו להוריד את הכלי "סרגל הקסמים לתיאור מילים" בחינם).

ידע פונולוגי (צלילי): איך המילה נשמעת? כמה הברות יש בה? באיזה צליל היא נפתחת? לאילו מילים היא מתחרזת? 

דוגמה מהקליניקה והמלצה על משחק

בואו נקח דוגמה מהקליניקה: השבוע פגשתי ילד מתוק שהתקשה לשלוף את המילה "כבאית" למרות שהוא כמובן מכיר אותה היטב ממשחקי הדמיון בגן.

במהלך המפגש חיזקנו את הקשרים המילוליים של המילה כבאית ותארנו אותה מכיוונים שונים:

כבאית זו משאית גדולה ואדומה, לכבאית יש סירנה ששומעים מרחוב, כבאית מסיעה את לוחמי האש לכבות את השרפה, לסמי הכבאי יש כבאית, בכל כבאית יש צינור מים וסולם גבוה וכן הלאה.

המילה כבאית מזכירה את המילה כבאי. המילה כבאית מתחרזת עם המילה משאית. 

חיזוק קשרים סמנטיים ופונולוגיים מסייע לילד לחזק את נוכחות "מילת המטרה" במוחו ויוצר דרכים נוספות לגשת אליה ולשלוף אותה בעת הצורך.

משחק לשיפור מיומנויות שיום ושליפה

תחרות מילים! לוקחים חפיסה של קלפים עם תמונות מגוונות.
בכל תור הופכים קלף וחושפים תמונה אחת. 
מי שמשיים ראשון את התמונה- זוכה בקלף!
המטרה: להרוויח כמה שיותר קלפים!

אפשר להשתמש בקלפים מכל משחק קופסה שיש לכם בבית כמו "לוטו" או "מי אני ומה שמי" או להכין ולהדפיס כרטיסיות עם תמונות. 

קלינאית תקשורת לטיפול בקשיי שליפה – לסיכום

אם עולה חשד לקשיי שיום ושליפה אצל ילדים, כדאי להקדים ולפנות לקלינאית תקשורת. טיפול יעניק לכם ידע על אחסון מילים חדשות באופן יעיל, חיזוק קשרים סמנטיים ופונולוגיים ומתן אסטרטגיות פיצוי להתמודדות עם קשיי שליפה. הטיפול יכול להתבצע בנוכחות הילד בקליניקה או באמצעות הדרכת הורים. במידה וילדיכם חווה קשיים מסוג זה, יש איך לסייע לו ולהקל עליו.

לרכישת חוברת הפעילויות "חשיבה מילולית" לשיפור מיומנויות שפה אצל ילדים מגיל 4 לחצו כאן

רוצה לקבל ידע וכלים למייל?

דילוג לתוכן