חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
שירי ילדים ודקלומי אצבעות

מאגר שירי אצבעות ודקלומים שילדים אוהבים

שירי ילדות שכולנו גדלנו עליהם ומעוררים בנו רגשות של משפחה ואהבה

בסדנאות שלי בהן אני מדריכה הורים טריים, אחת הדרכים לייצר משחק וקשר ראשוני עם הפעוט הן שירי אצבעות ודקלומים לאינטראקציה הדדית משמחת ומרגשת. הרבה הורים משתפים אותי שהם לא זוכרים את שירי הילדים שהם גדלו עליהם ושהם זקוקים לרעיונות נוספים לשירי אצבעות ודקלומים - בדיוק בגלל זה יצרתי את הפוסט הזה שישמש מאגר שירי אצבעות, דקלומים ושירים שילדים אוהבים. תהנו!

שירי אצבעות ודקלומים – מאיזה גיל מומלץ לשיר עם ילדים?

ילדים אוהבים שירי אצבעות ודקלומים איתם אנחנו משחקים ונהנים יחד! השירים החזרתיים, הניגון הקבוע מעניק לפעוטות בטחון, ודאות ויכול לצפות ולנבא את המשך האינטרקציה! שירי ילדים ומשחקי אצבעות עוברים מדור לדור במשך שנים ומעבירים איתם את התרבות והמורשת החברתית. מעבר לעבודה שמשחק דרך שירי אצבעות הוא משמח ומרגש, הוא גם תורם לכל תחומי התפתחות הילדים ולכן מומלץ מאוד להתחיל לחשוף את הילדים לדקלומי אצבעות ממש מהרגע שזה מרגיש לכם בנוח. 

מדוע כדאי לי לשיר ולדקלם לתינוקי שלי?

שירי אצבעות והפעלה לילדים משפיעים על התפתחות התינוק גם בהיבט רגשי. למוזיקה ולצלילי השפה יש השפעה רחבה על הרגשות שלנו. שירי הילדות מרגשים אותנו, משמחים אותנו ואפילו מעלים בנו זכרונות מתוקים מן הילדות. ככל שילדים חשופים לשפה נגישה, נעימה ומשמחת, הם נעשים מומחים ורגישים יותר לצלילי השפה. שירה פעילה משותפת בונה את מערכת היחסים בין הפעוט להוריו ומהדקת את תהליך ההתקשרות הבטוחה והמבוססת בין ההורה לתינוק. 

שירי הפעלה לילדים – איך כדאי לשיר לתינוקי שלי?

מוזיקה ושירה משותפת בהחלט יכולה להשפיע על האווירה בבית. התינוקי מושפע מאיכות גוון הטון שלנו ומהרוגע המשודר אליו דרך השירה. שירה רגועה ונינוחה יכולה ללוות את התינוקי שלנו לעבר שינה מתוקה ואילו שירה פעילה יותר יכולה להשתלב בזמני העירות של התינוקי ולעורר אותו לפעילות משותפת. 

התפתחות שפה מלידה – איך שירי ילדים מעודדים את התפתחות השפה?

יש משמעות למאפייני הקול שלנו בזמן שירה משותפת:

  1. עוצמה – השתדלו לשיר בעוצמה מגוונת ואינטונציה משתנה. ילדים מגיבים בצורה מאוד שמחה והופכים עירניים יותר כשהשירה היא מגוונת ופחות מונוטונית. 
  2. קצב – השתדלו להצמד למקצבים חזרתיים וקליטים. ניתן להשתמש בלחנים עממיים מוכרים (האוטו שלנו גדול וירוק לדוגמה) ולהחליף את מילות השיר כך שיתאימו ללחן אך ילוו פעילות אחרת. 
  3. מהירות – כדי להעניק לילדים שלנו שפה נגישה ומובנת עד כמה שניתן, נשתדל לשיר באיטיות, לרווח בין המילים ולהדגיש כל מילה בנפרד. ככל שהשפה תהיה נגישה יותר לפעוט, כך יהיה לו קל יותר להנות ממנה. 
  4. שירי הפעלה – נסו לשלב פעילות לידיים, לאצבעות ולהבעות הפנים וללוות את השיר בכוראוגרפיה קבועה יחסית. ילדים מאוד אוהבים לשלב תנועה בזמן האינטראקציה וזה יכול להאריך את זמני הקשב המשותף שלהם בפעילות.
  5. חזרתיות – יש משמעות גבוהה לחזור על אותם שירי אצבעות ודקלומים. ילדים נהנים מהחזרתיות, היא מעניקה להם בטחון ומסייעת להם לבסס מידע בזכרון. 

 

מאגר שירי ילדים ודקלומים שילדים אוהבים

אני מזמינה אתכם להתרשם מהפוסט הבא בו אספתי 10 שירים ודקלומים שילדים אוהבים, תהנו!

אני מזמינה אתכם לצפות בסדנה " קריאה בגיל הרך " בא תוכלו לקבל כלים והשראה לקריאה מגיל לידה.

רוצה לקבל ידע וכלים למייל?

דילוג לתוכן