איך תרחיבו את אוצר המילים של הילד שלכם?

כך תגרמו לילד שלכם לדעת יותר מילים

ילדים רבים מגיעים לקבל טיפול קלינאית תקשורת בשל אוצר מילים דל. ההורים שואלים למה חשוב להרחיב את אוצר המילים של הילדים? כיצד אוכל להרחיב את אוצר המילים של הילד שלי? האם מיומנויות השפה שלו ישתפרו? למה הילד שלי לא מדבר כמו חבריו מהגן? למה הילד שלי לא משתף אותי? למה הוא לא מתאר רגשות ותחושות? במאמר זה אציע מספר דרכים להרחבת אוצר המילים של ילדכם.

למה חשוב להרחיב את אוצר המילים של הילדים?

אוצר מילים מגוון ורחב מאפשר לילד להביע את עצמו טוב יותר ולמעשה מהווה נכס אישיותי בכל גיל. ילד בעל אוצר מילים עשיר יחוש בטחון עצמי ותחושת מסוגלות גבוהה כאשר יפנה לתקשר, לשחק ולהתחבר עם סובביו. בנוסף, כאשר ילד מבין טוב יותר את השפה המופנת אליו, יש באפשרותו ללמוד ולהתפתח בצורה נעימה, יעילה ומיטבית. 

כיצד אוכל להרחיב את אוצר המילים של הילד שלי?

ילד לומד שפה בין היתר בזכות חשיפה לשפה על ידי הוריו, מטפליו והסביבה הקרובה לו. 

כהורים, יש באפשרותכם לפתח, לטפח ולהרחיב את כישורי השפה של ילדיכם. 

לפניכם מספר דרכים להעשיר את אוצר המילים של ילדיכם:

חשיפה כמותית ואיכותית: דברו אל ילדיכם לאורך היום, תארו לו את מעשיכם מחשבותיכם ותחושותיכם. ככל שהילדים יחשפו לשפה מגוונת ועשירה יותר, יהיה באפשרותם ללמוד את השפה ולפתח יכולות ביטוי עצמי גבוהות. 

משחק הדדי משותף: מיומנויות חברתיות וכישורי שפה מתפתחים במקביל להתפתחות המשחק. כשהילד נמצא בחברה משחקת, חווייתית ומהנה הוא מקבל תחושה שהוא רצוי ואהוב. המשחק עונה על צורך מרכזי ומשמעותי בתקופת הילדות. 

שפה רהוטה ותקנית: אני פוגשת הורים שחושבים שאין צורך לדבר לילדים בשפה גבוהה כיוון שהם עוד לא רכשו את מלוא אוצר המילים. מחקרים מראים שההפך הוא הנכון, כלומר, כדאי להשתמש בשפה רהוטה ועשירה, שתאפשר לילדים לחקות אותה וכך לרכוש את אוצר המילים העשיר בעצמם. 

תנו לילד להוביל (Follow the child's lead): כשילד מקבל הזדמנות ליזום, ומרגיש ששותפיו הולכים אחריו וזורמים עם הבחירה, ההצעה או הרעיון שלו- הוא מקבל תחושה של "מקשיבים לי", "אני משמעותי באינטראקציה" וכך הולכת ומתפתחת סקרנות טבעית, לצד בטחון עצמי ותחושת מסוגלות. היו קשובים לשאלותיו הספונטניות של ילדכם, התלהבו ממנו ומרעיונותיו האותנטים, ואפשרו לו ליזום ולהוביל בכל הזדמנות.

ידע עולם: נסו לחשוף את ילדיכם לתחומי ידע מעשירים, לאוצר מילים המאפיין עולם תוכן מסוים בהתאם לקצב התקדמותו, רמת ההתעניינות שלו וליכולותיו המתרחבות ככל שהוא גדל.

קריאה דיאלוגית משותפת: קריאת ספר באופן חווייתי ועקבי תשפיע ותעודד את התפתחות השפה של ילדיכם. 

דרך נוספת להרחיב את אוצר המילים היא על ידי הרחבת קטגוריית התארים.

באתר שלי תוכלו למצוא בחינם את "סרגל הקסם לתאור מילים" שיכול ללוות אתכם בתהליך הרחבת אוצר המילים התארי של ילדיכם.

רוצה לקבל ידע וכלים למייל?

דילוג לתוכן