חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מה הקשר בין שפה וכדורגל?

כיצד האהבה לכדורגל יכולה לפתח ולעודד את התפתחות השפה של ילדיכם?

איך ניתן לעודד את התפתחות השפה? תינוקות הנחשפים לכמות גדולה של מילים, מפתחים אוצר מילים רחב ומגוון בהתאם. במהלך היום יום ישנן אין ספור הזדמנויות לחשיפה שפתית איכותית "על הדרך". אני מאמינה בהעשרה שפתית דווקא במפגשים החזרתיים, היום-יומיים, שאנחנו הכי רגילים אליהם.

איך מונדיאל 2022 יכול להשפיע על התפתחות השפה?

בתקופה האחרונה יצא לי לצפות בלא מעט משחקי כדורגל. מכיוון שאני לא אוהדת שרופה, הצלחתי להבחין בעוד כמה דברים במהלך המשחק שאינם רק סביב המשחק עצמו. 

שפת הסימנים של התינוקות – איך היא באה לידי ביטוי בכדורגל?

שמתי לב שבין השחקנים, המאמנים, השוערים ואפילו השופטים- מתקיימת שפת סימנים ברורה וידועה לכולם. זה הרי הגיוני שכן מדובר במשחק בין לאומי, רב לשוני ושפת הסימנים מאפשרת תקשורת יעילה בין כל השחקנים. התרגשתי וחשבתי, כמה משמעותית היא התקשורת שמעבר לשפה עצמה, ואיך אנחנו, כהורים, יכולים להקנות לילדינו את השאיפה לתקשורת יעילה ואפקטיבית כבר מגיל ינקות. החלטתי שאני ממש רוצה שכל הורה יצפה בסדנה שלי שפת הסימנים של התינוקות ולכן לאחר רישום מהיר בלינק – תקבלו את ההרצאה במלואה אליכם למייל. 

איך תינוקות לומדים לדבר?

בתור קלינאית תקשורת שהיא גם מדריכת הורים, אחת השאלות שהורים מרבים לשאול אותי היא איך לשפר את קצב התפתחות השפה של הילדים שלהם. התשובה שלי היא שתינוקות אשר נחשפים לכמות גדולה של מילים, מפתחים אוצר מילים רחב ומגוון בהתאם. כלומר, כדאי לנו לגרום לכך שהתינוקי שלנו יהיה חשוף לכמה שיותר מילים. התשובה הזו יכולה להיות מעט מבלבלת, "אני אמורה לדבר אל התינוקי שלי בלי הפסקה?" כמובן שלא! חשיפה שפתית איכותית מורכבת לא רק מכמות גדולה אלא גם מאיכות המלל ואופן הדיבור אל התינוק. אז איך בכל זאת נגדיל את כמות המלל שאנחנו מדברים אל הילדים?

שפה על הדרך – הדרך למילים ראשונות

במהלך היום יום ישנן אין ספור הזדמנויות לחשיפה שפתית איכותית "על הדרך". אני מאמינה בהעשרה שפתית דווקא במפגשים החזרתיים, היום-יומיים, שאנחנו הכי רגילים אליהם. בדיוק בגלל זה פיתחתי את "שיטת שדרן הכדורגל", אליה אני בטוחה שכל אמא ובעיקר אבא יתחברו בקלות. הרעיון הוא לתמלל ולדבר את מה שקורה, ממש כמו שדרן כדורגל במגרש. אנחנו מדברים את מה שאנחנו עושים, רואים, חושבים ואפילו רוצים! חשיפה כזאת תגדיל לא רק את כמות המלל אלא גם את האיכות- היא תאפשר חשיפה לא רק לאוצר מילים ראשוני אלא גם לחוויות, רגשות ותחושות. ואלה- לא פחות חשובים אם לא יותר. 

האם החלפת חיתול יכולה להשפיע על התפתחות שפה?

החלפת חיתול היא פעילות המתקיימת מספר פעמים ביום, כמו כל פעילות חזרתית, אם נוסיף לה שפה ומילים, נגביר את היכולת של הילדים שלנו ללמוד שפה ויותר מכך, תיאור עקבי וחזרתי של הנעשה בפעולות היום-יום, יגדיל את תחושת הבטחון של הילדים שלנו ואת ההתמסרות לטיפול בהם. איך ניישם את שיטת שדרן הכדורגל בהחלפת חיתול? פשוט מאוד! נתאר את הנעשה, שלב אחר שלב, באופן חזרתי, עקבי, עם אינטונציה משתנה, ושיחה אינטראקטיבית:

אבא לוקח את אריאל להחליף חיתול,
אריאל שוכבת על הגב,
מורידים מכנסיים,

רגל… ועוד רגל…
איפה הבטן של אריאל? 
הנה הבטן של אריאל!,
עכשיו מחליפים חיתול,
מה מחליפים? חיתול!

רגליים למעלה,
אריאל מרימה רגליים למעלה,
נוריד את החיתול הישן,
ננקה טוב טוב את הטוסיק,
אבא מורח לאריאלי משחה,
עכשיו ניקח חיתול חדש!
כן, אבא לוקח חיתול ח-דש!

אבא סוגר את החיתול:
י-מין ו- שמאל 
נסגור את התיקתקים:
1… 2… ו- 3!

נלבש את המכנסיים:
רגל, ועוד רגל…
מי ילדה אהובה של אבא?
עכשיו אריאלי מוכנה לטיול!

איפה העגלה? הנה…
נניח את אריאל בעגלה…

התפתחות שפה וכדורגל – לסיכום, 

אחת הדרכים היעילות להרחבת אוצר המילים היא חשיפה לשפה איכותית באופן טבעי בפעילויות היום-יום השונות. ניתן לקבל השראה משדרן הספורט שאינו חוסך במילים ומתמלל מילה במילה את המתרחש במגרש. השיטה כמובן מדגישה את כמות המלל והגיוון שנוצר אך מהירות הדיבור צריכה להיות איטית ונינוחה🥰. 

אם אתם הורים לתינוקי בשנה הראשונה לחיים,
ורוצים לדעת איך נכון לדבר לתינוקות, מה משמעות המלמול שהתינוקי שלכם מפיק? ואיך שפת הסימנים של התינוקות משפיעה על התפתחות שפה, הסדנה המרגשת שפה ותקשורת בשנה הראשונה לחיים היא בדיוק מה שאתם צריכים!

איזה באסה שהמונדיאל נגמר, אני כבר מתגעגעת!

רוצה לקבל ידע וכלים למייל?

דילוג לתוכן