גמגום חוסר שטף אצל ילדים

גמגום (חוסר שטף) אצל ילדים

מה לעשות כשילדים בגיל צעיר מתחילים פתאום לגמגם?

אם הילד שלך התחיל לגמגם, יכול מאוד להיות שאת מרגישה מבוהלת, מופתעת ואפילו חסרת אונים. בפוסט הבא אדבר על חוסר שטף התפתחותי (גמגום בגיל הרך), עד כמה התופעה מוכרת ונפוצה אצל ילדים? מתי כדאי ונכון להתחיל לטפל? איך הגמגום משפיע על עולמו הפנימי והחיצוני של הילד? איך נכון להגיב כשהילד שלי מתחיל לגמגם? מתי כדאי לפנות לקלינאית תקשורת לקבלת הדרכה וליווי מקצועי, ואיזו תוכנית דיגיטלית מתאימה להורים שהילד שלהם החל לגמגם?

הילד שלי התחיל לגמגם פתאום! מה לעשות?

בתור קלינאית תקשורת לטיפול בגמגום, הורים רבים פונים אלי ומדווחים: "הילד שלי התחיל לגמגם פתאום!" , "הוא דיבר מעולה ופתאום החל לגמגם!" או "היא נתקעת כל כמעט כל משפט ואני לא יודעת מאיפה זה בא פתאום"… התופעה הזו של גמגום פתאומי לתקופה קצרה בגיל הרך אנו קוראים חוסר שטף התפתחותי. 

גמגום (חוסר שטף) אצל ילדים – כמה זה נפוץ?

חוסר שטף (גמגום) נפוץ בקרב כ-20% מהילדים בגיל הרך. חוסר שטף התפתחותי הוא בעצם גמגום המאפיין ילדים בגיל שנתיים עד שש שמגמגמים תקופה קצרה (פחות מחצי שנה). ברוב המקרים, תקופה זו חולפת והגמגום נעלם. באחוז קטן (כ- 1%) מהילדים המציגים חוסר שטף בגיל הרך, הגמגום הופך לקבוע. כדי להימנע מהחמרה ומעבר ממצב של חוסר שטף זמני לגמגום קבוע כדאי שתעזרו בהדרכה מקצועית של קלינאית תקשורת. ברוב המקרים,  הורים נגשים להתייעץ עם הגננת או עם רופא הילדים. הרבה פעמים יקבלו תשובה שמדובר באירוע זמני וחולף. ההנחיה להמתין בסבלנות עד שזה יעבור היא בעייתית ובפועל- הדברים מורכבים יותר.

גמגום פתאומי אצל ילדים – מתי להתחיל לטפל?

חוסר שטף אצל ילדים בשלבי רכישת השפה הוא נפוץ מאוד אך עדיין מדובר בחלון הזדמנויות קריטי. ברוב המקרים, ילד צעיר אינו מודע לכך שהוא מגמגם ואינו מביע תסכול כתוצאה מהגמגום. זהו הגיל בו טיפול בגמגום ותוכנית ההתערבות יהיו מוצלחים בדרך כלל. 

גמגום וחוסר שטף – איך זה משפיע על ילדים?

יש ילדים שמגיבים לגמגום בשלב מוקדם יחסית. נסיונות להמנע מדיבור כדי לא לגמגם, דיבור מאומץ או משונה ונסיון "לדחוף" את המילים החוצה יכולים להיות ביטוי לעלייה במודעות לגמגום. ברוב המקרים, כשילדים מנסים להמנע מגמגום או מפתחים פחד מהגמגום – הגמגום שלהם יחמיר. 

איך להתנהג כשהילד שלי מגמגם?

אחת הטעויות הגדולות שהורים (עם כוונה טובה!) יעשו היא להתערב בדיבור של הילד המגמגם. בתור קלינאית תקשורת המטפלת בגמגום הן בקליניקה והן באמצעות הדרכות הורים אני נתקלת בהנחיות מיותרות מצד ההורים. הנחיות כמו "קודם תנשום ואחר כך תדבר" או "תנסה לדבר לאט ולא לגמגם" הן נפוצות מאוד. לצערי, במקרים רבים, הנחיות שכאלו מבלבלות את הילד ועשויות להביא דווקא לכך שהגמגום יחמיר.

מתי לפנות לקלינאית תקשורת?

 • תדירות: אם הילד שלך מגמגם בתדירות גבוהה, חוזר על אותה מילה או הברה למעלה מ-3 פעמים, או יוזם עצירות במהלך הדיבור.
 • תנועות נלוות לגמגום: מצמוץ חזק בעיניים, רקיעה ברגל או הנעת הידיים כחלק מהמאמץ להוציא את המילים מהפה.
 • מודעות ותגובה רגשית: אם הילד שלך נמנע מדיבור, מראה תסכול סביב הגמגום, או פחד שקשור בדיבור, יתכן שהוא מפתח מודעות ותגובה רגשית וזקוק לעזרה בהתמודדות עם הגמגום. 

קלינאית תקשורת לטיפול בגמגום דרך הדרכת הורים

בגיל הרך, חוסר שטף אצל ילדים נמצא ממש בראשיתו ועל כן הגמגום עדיין לא מושרש בדיבור של הילדים. המטרה העיקרית בטיפול בגמגום בילדים בגיל הרך היא לחזור לדיבור שוטף וזורם מבלי להעלות את המודעות של הילד לגמגום. אני ממליצה על התערבות באמצעות טיפול עקיף, כלומר, דרככם, ההורים. הדרכה להורים תכלול בדרך  כלל: מידע בנושא גמגום, דרכים לייצר סביבה וחוויות מעודדות שטף דיבור והנחייה בכל הנוגע לתיווך המצב המאתגר מול הילד המגמגם, הסביבה הקרובה והצוות החינוכי שמלווים אותו.   

גמגום בגיל הרך – קורס דיגיטלי להורים

מפגשי ההדרכה שלי עם ההורים הולידו פרויקט ייחודי שיצרתי – קורס דיגיטלי להורים לילד מגמגם. כידוע, יש תורי המתנה ארוכים מאוד לטיפול קלינאית תקשורת וזאת לצד עלויות גבוהות של פגישות פרטניות. מתוך מחשבה עליכם, ההורים, ורצון להנגיש לכם מידע אמין, מקצועי, זמין ובמחיר נוח- יצרתי את התוכנית הדיגיטלית להתמודדות עם גמגום (חוסר שטף התפתחותי) בגיל הרך.

התוכנית ממוקדת וכוללת שלושה חלקים עיקריים:

1. כלים והדרכה להורים בנושא חוסר שטף וגמגום אצל ילדים: 

 • איך תזהו את ההבדל בין חוסר שטף לבין גמגום?
 • כיצד תדעו מהי חומרת חוסר השטף של ילדכם?
 • איך תלוו את הילדים שלכם בזמני גמגום בהתאם לחומרתו?

2. הפחתת גמגום והעלאת דיבור שוטף וזורם:

 • איך תעודדו חוויות של שטף, ואינטראקציה נעימה וזורמת?
 • איך תעקבו אחר חוסר השטף?
 • אילו מגמות ודפוסים מגבירים ומחמירים את הגמגום?
 • אילו פעילויות מעדנות, מרגיעות ומעודדות שטף?

3. תיווך במצב של גמגום אצל ילדים:

 • איך תגיבו אם הילד שלכם שואל או ישאל שאלות לגבי חוסר השטף שלו?
 • מה תגידו למשפחה הקרובה- סבים, סבתות, דודים ודודות?
 • איך תדריכו את הגננת/ מורה והצוות החינוכי והטיפולי?

לסיכום,

חוסר שטף בגיל הרך זו תופעה נפוצה וברוב המקרים חולפת בתוך פרק זמן של פחות מחצי שנה. הדרכה מקצועית מקלינאית תקשורת בכל הנוגע לליווי ילדים המתמודדים עם גמגום בגיל הרך עשויה למנוע את החמרתו. ההתערבות הראשונית בכל הנוגע לחוסר שטף וגמגום לרוב תיעשה בצורה עקיפה- הדרכת הורים. ניתן לחסוך זמן, בירוקרטיה ועלויות על ידי כך שתרשמו עכשיו לקורס הדיגיטלי בנושא גמגום בגיל הרך.

גמגום בגיל הרך – קורס דיגיטלי להורים – למעבר להרשמה לחצו כאן

רוצה לקבל ידע וכלים למייל?

דילוג לתוכן